Praat ile Ses ve Konuşma Analizi Çalıştayı

Praat ile Ses ve Konuşma Analizi Çalıştayı

TARİH / SAAT

YER / ADRES

İLETİŞİM

21 Nisan 2019
PAZAR

10.00-18.00

DİLGEM Ataşehir

Atatürk Mah. Girne Cad. Zengin İş Merkezi No: 20/7 Ataşehir / İSTANBUL

0 216 456 42 42

0 533 165 60 94

0 505 892 41 75

dilgem@dilgem.com.tr

 

Eğitim Dili: Eğitim dili Türkçedir.

Hedef Kitle: Dil ve Konuşma Terapistleri, KBB Hastalıkları Uzmanları ile bu alanda eğitimlerine devam eden Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora (tıpta uzmanlık) öğrencileri

Prof. Dr. Mehmet Akif KILIÇ
Özgeçmiş

1984 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olan Dr. Kılıç, 1989 yılında S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tıpta uzmanlık eğitimin tamamlayarak KBB hastalıkları uzmanı olmuştur. Müzik ve edebiyat gibi hobilerinin de etkisiyle uzman olduğu tarihten bu yana foniyatri, fonetik, klinik fonetik ve Türk dili ile ilgilenmektedir. Her ikisi de dünya tıp tarihinin önde gelen foniyatristlerinden olan Jürgen Wendler (Berlin, 1994) ve Nasser Kotby (Kahire, 1996) ile çalışmış, onlardan etkilenmiştir.

Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalında görev yapmakta olan Dr. Kılıç, farklı üniversitelerde DKT ve Odyoloji bölümlerinde dersler vermektedir.

Ulusal mesleki dernekler yanında Uluslararası Logopedi ve Foniyatri Cemiyeti (IALP) ve Avrupa Foniyatristler Birliği (UEP) üyesidir.

 

Eğitimin içeriği: Bu çalıştayda; ses, rezonans ve konuşma bozukluklarının tanısında ve takibinde kullanılan akustik analize dayalı objektif inceleme yöntemlerinden teorik olarak kısaca bahsedildikten sonra Audacity ve özelleştirilmiş Praat Programları kullanılarak bilgisayar üzerinde uygulama yapılacaktır.

Eğitimin ayrıntıları: Eğitim, her biri 2 saat süren 4 bölümden oluşmaktadır:

 1. Bölüm:Audacity ve Praat programlarının tanıtımı, kurulumu ve ayarlarının yapılması; Audacity programı kullanılarak standart ses kaydı
 2. Bölüm:Ses kalitesi ölçümüyle ilgili temel bilgiler, Özelleştirilmiş Praat’ın tanıtılması; Praat’la segmentasyon ve etiketlemede temel bilgiler, ses kalitesi ölçümü
 3. Bölüm:Nazal rezonans bozukluklarında kullanılan akustik inceleme yöntemleri, PYNÖ (Praat Yardımlı Nazalans Ölçer) cihazının montajı, Özelleştirilmiş Praat’la nazalite ve nazalans ölçümü
 4. Bölüm:Temel fonetik, Türkçenin fonetik özellikleri, Özelleştirilmiş Praat’la segmentasyon ve etiketleme, konuşma analizi

Öğrenme çıktıları:

 1. Bölüm:Bu bölüm sonunda her katılımcı ses, konuşma, dil bozukluğu için standartlara uygun ses kaydı yapmayı öğrenecektir.
 2. Bölüm:Katılımcılar ses kalitesi ölçümünde kullanılan temel ve ileri analiz yöntemlerini öğrenecek, ses kalitesi ölçümü yapabilecektir.
 3. Bölüm:Nazal rezonans bozukluklarının nasıl analiz edileceğini, düşük maliyetli nazalans ölçme yöntemi olan PYNÖ cihazını kurmayı, çalıştırmayı ve kullanmayı öğreneceklerdir.
 4. Bölüm:Konuşma seslerinin (ünlülerin, ünsüzlerin) ve parçalarüstü özelliklerin akustiğini, Türkçenin temel fonetik özelliklerini öğrenecek, bunları analiz edebilecek, konuşma seslerine ait bozuklukları akustik olarak ortaya koyabilecektir.

Bu çalıştayda uygulama için bilgisayar ve mikrofon yanında bazı teknik malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Organizasyon tarafından sağlanacak malzemeler:

Her katılımcı için:

 1. İki adet pleksiglas levha (“Praat Yardımlı Nazalans Ölçer” için)
 2. Basit bilgisayar mikrofonu
 3. USB ses arayüzü
 4. Çalıştay sırasında kullanılacak programların yüklü olduğu USB Bellek

Eğitim ortamında bulunacak malzemeler: (“Praat Yardımlı Nazalans Ölçer” montajı için)

 1. Yapıştırıcılar: bant, hamur yapıştırıcı, Japon yapıştırıcı
 2. Plastik cetvel
 3. Cam (asetat) kalemi

 

Katılımcılardan yanlarında bulundurmaları istenen malzemeler:

Çalıştaydan beklenen verimin alınabilmesi için katılımcılardan aşağıda listelenen malzemeleri temin etmeleri ve çalıştaya gelirken yanlarında bulundurmaları istenmektedir. Bu malzemeler olmadan, sadece dinleyici olarak katılmak da mümkündür.

 1. Bilgisayar: Windows (10 / 8.1) veya macOS (Mojave / High Sierra) işletim sistemi yüklü, en az 1 adet USB girişi olan dizüstü bilgisayar. (Bilgisayarın işletim sisteminin güncel olması, hızlı ve sorunsuz çalışması kurs sırasında zaman kaybını önleyecektir.)
 2. Samson Go Mic: Çok amaçlı mikrofon (gönderme ücreti dahil yaklaşık fiyatı: 55 USD); her katılımcı için önerilmektedir. Daha kaliteli mikrofonu olan katılımcılar bu mikrofon yerine mevcut mikrofonlarını getirebilirler.

Link:

https://www.amazon.com/Samson-Mic-Portable-Condenser-Microphone/dp/B001R76D42/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1516806589&sr=8-3&keywords=samson+go

 1. Philips SHE3010 kulaklık: Mikrofonsuz, hoparlör çapı 15 mm (50 TL); her katılımcı için önerilmektedir. Hem kayıtların dinlenmesi hem de PYNÖ için gereklidir.

Link:

https://www.hepsiburada.com/philips-she3010bk-00-kulakici-siyah-kulaklik-p-HBV000000NGX5

 1. Andrea USB-SA: Ses arayüzü (gönderme ücreti dahil yaklaşık fiyatı: 50 USD); nazal rezonans bozukluklarıyla ilgilenenler için önerilmektedir.

Link:

https://www.amazon.com/Andrea-USB-SA-PureAudio-External-Digital/dp/B06XSSG172/ref=ice_ac_b_dpb?ie=UTF8&qid=1538506614&sr=8-3&keywords=andrea+usb-sa&dpID=41WcZhf7kGL&preST=_SY300_QL70_&dpSrc=srch

 

DİKKAT:

1- Belgelendirme: Seminer sonunda katılımcılara Prof. Dr. Mehmet Akif KILIÇ imzalı KATILIM BELGESİ verilecektir.

2- Seminer tamamen uygulamaya yönelik olacak olup seminer başında katılımcılara Praat Programı USB içinde hediye edilecektir.

3- Kontenjan 24 kişi ile sınırlıdır.  

4- Ücret:

Katılımcı Türü

Erken Kayıt
(18 Mart 2019 - 07 Nisan 2019)

Geç Kayıt

(08 Nisan 2019-18 Nisan 2019)

Mezun

800 TL + KDV

1.000 TL + KDV

Öğrenci

400 TL + KDV

500 TL + KDV

 

5- Katılımcılar eğitim ücretini ödeyip kesin kayıt işlemlerini tamamladıklarında ödedikleri ücretin DİLGEM tarafından kendilerine hiçbir koşulda iade edilmeyeceğini kabul ederler.

6- Katılımcılar aşağıdaki satın alma linki üzerinden eğitim seminer ücretini KREDİ KARTI ile peşin ya da taksit imkanlarıyla ödeyebilirler. Semineri aşağıdaki link üzerinden satın almak isteyen mezunlar internet sitesi üzerinde 1 adet yerine 2 adet satın alma yaparak kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Eğitim ücretini ödediğinizde kaydınız otomatik olarak yapılmaktadır.

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog