Beckman Oral Motor Değerlendirme ve Terapi Eğitimi

Beckman Oral Motor Değerlendirme ve Terapi Eğitimi

TARİH / SAAT

YER / ADRES

İLETİŞİM

26-27-28 Eylül 2019

09.00-18.00

DİLGEM Ataşehir

Atatürk Mah. Girne Cad. Zengin İş Merkezi No: 20/7 Ataşehir / İSTANBUL

0 216 456 42 42

0 533 165 60 94

0 505 892 41 75

dilgem@dilgem.com.tr

 

Eğitmen: Debra BECKMAN, MS, CCP-SLP

Debra Beckman, 1975 yılından beri iletişim bozuklukları alanında çalışmakta olup motor konuşma bozuklukları uzmanlık alanıdır. Okul, hastane, üniversite, travma merkezi, evde hizmet, bakım evi, huzur evi, zihin engelli bireyler için Aracı Bakım Merkezi ve daha büyük yatılı ortamlarda çalışma deneyimine sahiptir. Gelişimsel engelleri olanlar için yedi tane federal duruşmada uzman ve tanık olarak görev almıştır.

Kendisi sayısız yerel, ulusal ve uluslararası konferansta bildiriler sunmuş, kitaplarda, dergilerde ve Özel Ebeveyn (Exceptional Parent) dergisinde makaleleri yayınlanmıştır. Terapi amaçlı bir prob (mil) için Amerika Birleşik Devletleri patenti kazanmıştır. Klinik başarıları hem toplumda hem de meslektaşları arasında takdirle karşılanmaktadır.

Debra Beckman 1975 yılından beri iletişim bozuklukları alanında çalışmakta olup motor konuşma bozuklukları alanında uzmanlaşmıştır. Okul, hastane, üniversite, travma merkezi, evde hizmet, bakım evi, huzur evi, zihin engelli bireyler için Aracı Bakım Merkezi ve daha büyük yatılı ortamlarda çalışma deneyimine sahiptir. Gelişimsel engelleri olanlar için yedi tane federal duruşmada uzman ve tanık olarak görev almıştır.

Kendisi sayısız yerel, ulusal ve uluslararası konferansta bildiriler sunmuş, kitaplarda, dergilerde ve Özel Ebeveyn (Exceptional Parent) dergisinde makaleleri yayınlanmıştır. Terapi amaçlı bir prob (mil) için Amerika Birleşik Devletleri patenti kazanmıştır. Klinik başarıları hem toplumda hem de meslektaşları arasında takdirle karşılanmaktadır.

 

BECKMAN ORAL-MOTOR DEĞERLENDİRME ve TERAPİ EĞİTİMİ

Oral motor bozukluklar, hem hasta hem de bakım ekibi için çeşitli zorluklar anlamına gelmektedir. Oral motor bozuklukları olan bireyler genelde yönergeleri takip edemezler.      Kişi hiçbir şekilde ağızdan beslenmiyor olabilir, böyle olduğunda da oral hareket örüntülerini gözlemlemek çok güçleşmektedir. Mevcut başlangıç düzeyi protokollerin büyük çoğunluğu en az düzeyde de olsa vakaların belli yönergeleri takip edebilmelerini gerektiriyor. Beckman tarafından geliştirilen protokol ise vakanın gösterdiği tepkinin dudak, yanak, çene ve dilin hareket açısına, çeşitliliğine, kuvvetine ve baskısına uyumlu olması için bilişsel olarak harekete geçirmeyen mekanik kas tepkileri kullanmaktadır.

Bu iki günlük eğitimde (toplam 16 saat, 1.6 CEU kredisi), katılımcılar tonik ısırma, bir araçla tonik ısırma, yavaş oral geçiş, dil itimi (tongue thrust), öksürük, gag ve kusma ile ilgili telafi edici teknikleri yaparak/uygulayarak öğrenirler. Katılımcılar, birbirlerine protokol uygulayacak, sonuçları analiz edecek ve veri takibini öğreneceklerdir. Başlangıç değerlendirmesinde fark edilen zayıf alanlara dair belli oral-motor terapi tekniklerini yine birbirlerine uygulayarak pratik edeceklerdir.

Bunların yanı sıra eğitim içeriğinde yer alan konular amaç yazma, diyet kıvam ilerlemesi, oral sorunlarda tüp kullanımı, yemek zamanı kullanılabilecek yardımcı araçlar, oral hijyen sorunları, ilaç kullanma sorunları, trakeostomili vakalarda oral işlevler, oral-motor egzersizlerle sesletim iyileştirmesi, araştırma konuları, ciddi motor sorunları olan bireylerde videofloroskopik sorunlar ve katılımcılar tarafından belirtilecek diğer konuları kapsamaktadır. Öğretilen bilgi ve beceriler etkin katılım gerektirir ve katılanların hem bilgi dağarcıkları hem de becerileri gelişir.

Eğitim Çıktıları: Bu eğitimden sonra katılımcılar,

 • Beckman protokolünü kullanarak ora-fasiyel hareket örüntülerini tespit ederler
 • Telafi edici teknikleri kullanırlar
 • Oral-motor terapi ve tedavi tekniklerini kullananırlar

Eğitim öncesi ve sonrası cevaplanacak sorular:

 • Duyusal girdilerin oral-motor örüntüler üzerindeki etkisi nedir?
 • Yer çekiminin oral motor örüntüler üzerindeki etkisi nedir?
 • Oral-motor işlevleri belirlerken nelerin değerlendirilmesi gerekir?
 • Hangi terapi uygulamaları sekresyon ve salya kontrolünü artırır?
 • Hangi terapi uygulamaları dil itimini (tongue thrust) azaltır?

 

Program Akışı:

09:00 / 10:15:            Ön test

09:15 / 11:15:            Dudakar için derin doku rahatlatma (uygulamalı)

11:15 / 11:30:            Ara

11:30 / 13:00:           Üst ve alt yanak için derin doku rahatlatma (uygulamalı)

13:00 / 14:00:           Öğle Yemeği

14:00 / 15:30:           Çene için derin doku rahatlatma (uygulamalı)

15:30 / 15:45:           Ara

15:45 / 17:00:           Dil için derin doku rahatlatma (uygulamalı)

17:00 / 17:45:           Örnek olay / Vaka incelemesi

17:45 / 18:00:           Son test

 

DİKKAT:

1. Belgelendirme: Eğitim sonunda katılımcılara Beckman Oral Motor Araştırma Enstitüsü ve Debra BECKMAN imzalı SERTİFİKA verilecektir.

2. Eğitim Dili: Eğitim dili İngilizce olup İngilizce bilmeyen katılımcılar için Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Barış DİNÇER tarafından anında çeviri hizmeti verilecektir.

3. Hedef Kitle:

 • Dil ve Konuşma Terapisi
 • Ergoterapi
 • Fizyoterapi
 • Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları ile bu alanlarda okuyan Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri.

4. Katılımcılara www.beckmanoralmotor.com adresinde yayınlanan Beckman Oral Motor Terapist Listesinde yer alma hakkı verilecektir.

5. Katılımcılara Beckman Oral Motor Araştırma Enstitüsüne katılma hakkı verilecektir.

6. Katılımcılara, ileride düzenlenecek Beckman Oral Motor Değerlendirme ve Tedavi çalıştaylarında laboratuvar asistanı olma hakkı verilecektir.

7. Katılımcılara aşağıda isimleri yer alan ve fiyatı yaklaşık 100$ olan eğitim materyalleri hediye edilecektir:

 • Beckman Oral Motor Assessment & Intervention Elkitabı
 • Bir adet Beckman E-Z spoon
 • Bir adet Beckman Tri-Chew
 • Bir adet Beckman Professional Oral Probe

8. Ücret: Katılımcılar eğitim ücretinin 500$'nı yatırdıktan sonra geri kalan kısmını 4 eşit taksitte Dolar olarak elden ödeyebilirler.

KATILIMCI TÜRÜ

Erken Kayıt
(12 Mart 2019-12 Nisan 2019)

Geç Kayıt
(13 Nisan 2019 - 02 Eylül 2019)

Bireysel Katılım

1.200$ + KDV

1.300$ + KDV

Grup Katılımı (5 Kişi ve Üzeri)

1.100$ + KDV

1.200$ + KDV

 

9. Katılımcılar eğitim ücretini ödeyip kesin kayıt işlemlerini tamamladıklarında ödedikleri ücretin DİLGEM tarafından kendilerine hiçbir koşulda iade edilmeyeceğini kabul ederler.

10. Kontenjan 50 kişi ile sınırlı olup erken kayıt döneminin son günü olan 12 Nisan 2019 tarihinde katılımın 30 kişinin altında kalması durumunda eğitim iptal edilecek ve ücretler katılımcılara iade edilecektir. 

11. Katılımcılar eğitim ücretini aşağıdaki butona tıklayarak KREDİ KARTI ile peşin ya da taksit imkanlarıyla ödeyebilirler. Eğitim ücretini ödediğinizde kaydınız otomatik olarak yapılmaktadır.

12. Katılımın 30 kişinin üzerinde olması durumunda seminer yeri İstanbul Anadolu Yakasında başka bir salona alınıp en geç eğitimden 1 hafta önce buradan duyurulacaktır. 

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog