RESTARTDCM: Okul Öncesi Çocuklarda Kekemelik Terapisi: Talep ve Kapasite Modeli

RESTARTDCM: Okul Öncesi Çocuklarda Kekemelik Terapisi: Talep ve Kapasite Modeli

OKULÖNCESİ ÇOCUKLARDA KEKEMELİK TERAPİSİ

Talep & Kapasite Modeli

TARİH / SAAT

YER / ADRES

İLETİŞİM

 

Grup-1: 29-30-31 Mart 2020

Grup-2: 2-3-4 Nisan 2020

10.00-18.00

DİLGEM Ataşehir

Atatürk Mah. Girne Cad. Zengin İş Merkezi No: 20/7 Ataşehir / İSTANBUL

0 216 456 42 42

0 533 165 60 94

0 505 892 41 75

dilgem@dilgem.com.tr

 

EĞİTİMCİLER:

 1. Marie-Christine FRANKEN PhD, SLP, NVST and EFS: Akıcılık Uzmanı, Klinik Araştırmacı, Erasmus MC Sophia,  Rotterdam.
 1. Ellen LAROES, SLP, NVST and EFS: Akıclık Uzmanı, Özel Merkez Sahibi Brunssum, Zuyd Hogeschool’da Öğğretmen, Heerlen’de Akıclık Bozuklukları Dersleri Veriyor

 

GENEL BİLGİ: De Sonneville-Koedoot [1] vd. (2015) okulöncesi çocuklarda Talep & Kapasite Modeline dayalı terapi yöntemi ile Lidcombe programının etkililiklerini terapi sonrası18 ay boyunca takip edip karşılaştırmışlardır. RESTART diye de bilinen bu çalışmanın sonuçlarına göre, her iki terapi programı da okulöncesi çocuklarda kekemelik  müdahalesi için eş düzeyde etkili bulunmuştur. Hem Talep & Kapasite Modelinin (DCM) hem de Lidcombe Programının (LP) kullanılabileceği araştırma bulguları arasında yer almaktadır.

Bu çalıştay RESTART çalışması kapsamında incelenen Talep & Kapasite Modeli’nin nasıl uygulanacağı konusunda eğitim almak isteyen Dil ve Konuşma Terapistleri için düzenenmektedir. Çalıştayın üçüncü gününde, katılımcılar (Restart-)DCM yaklaşımını örnek olaylarda uygulama şansı bulacaklar ve kendi vakalarına dair fikir alışverişinde bulunabileceklerdir.

[1]de Sonneville-Koedoot C, Stolk E, Rietveld T, Franken M-C (2015) Direct versus Indirect Treatment for Preschool Children who Stutter: The RESTART Randomized Trial. PLoS ONE 10(7): e0133758. doi:10.1371/journal.pone.0133758 http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0133758

 

ÖĞRENME ÇIKTILARI: 

1. GÜN: Katılımcılar,

 • DCM ve DCM çok fatörlü ölçme yaklaşımının gerekçesini öğrenir ve tanımlar (2 saat)
 • DCM yakşlaşımı çerçevesinde bir ebeveyn-klinisyen görüşmesi planlayarak ilgili talepleri tespit etmeyi öğrenir (2 saat) ve hem çocuğun hem de çevrenin dilsel ve motor taleplerini azaltmak ile ilgili terapi becerilerini geliştirir (3 saat)

2. GÜN: Katılımcılar,

 • Hem çocuğun hem de çevrenin bilişsel ve duygusal taleplerini azaltmakla ilgili terapi becerilerini (2 saat) ve de motor, dilsel, duygusal ve bilişsel Kapasiteleri artırmakla ilgili terapi becerilerini geliştirir (5 saat).

3. GÜN:Katılımcılar,

 • Örnek olaylarda (Restart-)DCM yaklaşımını kullanmayı pekiştirir ve kendi vakaları ile ilgili fikir alışverişinde bulunur (4 saat).

RESTART DCM yöntemi ile ilgili genl bilgilere ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilir (www.restartdcm.org) ve yöntemin kullanımı ile ilgili el kitabını ücretsiz olarak indirebilirsiniz (https://restartdcm.nl/wp-content/uploads/2019/01/RESTART-DCM.Method.-English-met-app.pdf)

DİKKAT:

1- Belgelendirme: Eğitim sonunda katılımcılara RESTARTDCM ve DİLGEM onaylıKATILIM BELGESİ verilecektir.

2- Akreditasyon Puanı: 30

3- Eğitim Dili: Eğitim dili İngilizce olup İngilizce bilmeyen katılımcılar için Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Barış DİNÇER tarafından anında çeviri hizmeti verilecektir.

4- Hedef Kitle: Dil ve Konuşma Terapistleri ile bu alanda okuyan Lisans 3. ve 4. Sınıf öğrencileri, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri.

5- Kontenjan: İki grup için toplam kontenjan 60 kişidir. Her bir grup maksimum 30 kişiden oluşacaktır. Bu yüzden eğitime katılan katılımcıların başlangıçta katılmak istedikleri grubu belirtmelerini rica ederiz.

6- Ücret: Katılımcılar eğitim ücretini 4 eşit taksitle DİLGEM Banka Hesaplarına aktarabilirler.

KATILIMCI TÜRÜ

ÜCRET

Akademisyen

399 € + KDV

Lisans, Yüksek Lisans ya da Doktora Öğrencisi

449 € + KDV

5 kişi ve Üzeri Grup Katılımı

449€ + KDV

Bireysel Katılım

499 € + KDV

 

7- BANKA HESAP BİLGİLERİ: 

 • Hesap Adı:Dilgem Eğitim Öğretim Danişmanlik ve Yayincilik Ltd. Şti.
 • IBAN NO:TR55 0006 2001 5370 0006 2986 95

8- Katılımcılar eğitim ücretini ödeyip kesin kayıt işlemlerini tamamladıklarında ödedikleri ücretin DİLGEM tarafından kendilerine hiçbir koşulda iade edilmeyeceğini kabul ederler.

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog