Dil Gelişimi Gecikmesi ve Teknolojik Cihazların Elde Kalma Süresi

Dil Gelişimi Gecikmesi ve Teknolojik Cihazların Elde Kalma Süresi

2017 yılında Pediatric Academic Societies Meeting toplantısında yayınlanan araştırmaya göre konuşma eylemi başlamadan teknolojik aletleri (akıllı telefonlar, tabletler ve elektronik oyunlar) kullanan çocuklar dil gelişimi geriliği konusunda çok daha büyük risk altındadırlar.

Toronto Hospital of Sick Children'da çalışma inceleme müfettişi pediatrist ve bilim insanı Catherine Birken önderliğindeki takım Toronto pratik temelli bilgi ağı "TARGet Kids!" aracılığıyla 894 çocuk incelemiştir (6 ay ile 2 yaş arası).

18 aylık check-uplarında çocukların %20'sinin ailesi günlük ortalama 28 dakika ellerinde teknolojik cihazların bulunduğunu rapor etmişlerdir. Dil gelişimini değerlendiren uzmanlar, çocuklar ne kadar teknolojik cihazları kullanırlarsa ifade edici dil gelişimlerinde o denli gecikme olduğunu saptamışlardır.

Uzmanlar, teknolojik aletlerle geçirilen her 30 dakikalık sürenin ifade edici dil gelişim riskini yaklaşık %49 oranında arttırdığı sonucuna ulaşmışlardır. Aynı çalışma teknolojik alet kullanımının sosyal etkileşim, vücut dili veya jestler gibi diğer iletişim gecikmelerine sebep olduğuna dair bir sonuç vermemiştir.

Bu bulgular güncel American Academy of Pediatrics'in 18 aylıktan küçük çocukların teknolojik aletlerle etkileşiminin kesilmesi yönündeki araştırma sonuçlarını desteklemektedir.

KAYNAKÇA: https://leader.pubs.asha.org/article.aspx?articleid=2647387

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog