Harika Bir İlişki Kurma Oyunu: Twinfit Serisi

Harika Bir İlişki Kurma Oyunu: Twinfit Serisi

TwinFit serisi,dil gelişimi desteği sağlamak amacıyla geliştirilmiş kart çiftlerinden oluşan bir ilişki kurma oyunu serisidir. Serideki 30 oyundan 22 tanesi Türk kültürü ve Türkçe dili için uygundur. Her bir oyunun farklı bir sorusu vardır. Bunlar;

 

Orijinal Adı

Türkçe Adı

 

TwinFit Colora

Bu Hangi Renktir?

 

TwinFit Transporta

Bu ne ile / nasıl hareket ediyor?

 

TwinFit Elementa

Bu Neyin Parçasıdır?

 

TwinFit Sequenza

Bundan sonra ne olur?

 

TwinFit Assoziativa

Bunu görünce neyi düşünürüz?

 

TwinFit Instrumenta

Bunu ne için kullanırız?

 

TwinFit Varia

Bunun başka hangi türleri vardır?

 

TwinFit Causa

Bunun sebebi nedir?

 

TwinFit Objecta

Hangi eylemler aynı nesneye yöneliyor?

 

TwinFit Verba

Hangi eylemler için aynı fiili kullanırız?

 

TwinFit Funktiona

Hangileri aynı işi görüyor?

 

TwinFit Auxilia

Kim kime yardım ediyor?

 

TwinFit Kommunikativa

Kim kiminle konuşuyor?

 

TwinFit Vestimenta

Kim ne giyiyor?

 

TwinFit Producta

Kim ne üretiyor?

 

TwinFit Potenza

Kim ne yapabilir?

 

TwinFit Alimenta

Kim ne yer?

 

TwinFit Loca

Kim nerede yaşar / Kim nerede çalışır?

 

TwinFit Idea

Kimin aklından ne geçiyor?

 

TwinFit Contenta

Ne, nerede olur?

 

TwinFit Directa

Ne/Kim neyi hedefler?

 

TwinFit Contraria

Zıt anlamlısı nedir?

 

4-99 yaş aralığındaki bireylere hitap edip 2-4 oyuncuyla oynanan oyunlarda hedef, ana soruya göre birbiriyle ilişkili olan kart çiftlerini bulmaktır. Oyunlar, dil gelişimi desteği ile dil ve konuşma terapilerine yönelik farklı hedefler için kullanılır. Aynı zamanda dil gelişimi yaşına uygun olan çocuklara destek sağlamak ve aşağıda yer alan kazanımları edindirmek için de kullanılır.

Hedefler:

 • Alıcı ve İfade edici dil
 • Cümle kurma
 • Dilbilgisel kurallar
 • Genel bilgi
 • Hafıza
 • Hayal gücü
 • Kelime dağarcığı
 • Kelimelerin anlamlarına göre ayrıştırılması (dil ve anlam bilimsel ayrımlar)
 • Soru-Cevap

İçindekiler: Her bir seride birbiriyle ilişkili 48 adet (24 x 2) resimli kart çifti vardır.

 

İLİŞKİLİ OLANI BUL!

Oyunun bu şekilde oynanabilmesi için oyuncuların kartlardaki resimleri anlayıp adlandırabilmeleri ve cümle kurmada zorluk çekmemeleri gerekmektedir.

Oyuncular, twinfit serisindeki oyunlardan hangisiyle çalışacaklarına karar verdikten sonra bir masanın etrafına toplanırlar. Seçtikleri oyundaki kartları karıştırıp resimli tarafları yukarıya bakacak şekilde masaya dizerler. Oyunculardan biri oyunun kurallarını diğer oyunculara anlatır ve model olmak amacıyla oyuna başlar. Masadaki kartlardan birbiriyle ilişkili olduğunu düşündüğü iki kartı açar; açtığı kartlar birbiriyle ilişkili kartlar ise bu kart çiftini kazanır; değilse kartları aldığı yere koyar ve sıra diğer oyuncuya geçer. İlişkili kart çiftlerini açan oyuncular kartlardaki resimlerde gördüklerini ve bu resimler arasındaki ilişkiyi anlatırlar; açılan kartlar isim ise isimlendirip bu kartlar arasındaki ilişkiyle ilgili bir cümle kurulur; eylem ise bu eylemi içeren bir cümle kurulur. Kural gereği bir kart çiftini kazanan oyuncu bir kez daha oynamaya hak kazanır. Oyun sonunda, en çok kart çiftine sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

 

KART ÇİFTLERİNİ BİRLEŞTİR!

Oyunun bu şekilde oynanabilmesi için twinfit serisinden bir oyun, 4 adet birbirinden farklı renkte yazan kalem ve boş bir A 4 kağıdına ihtiyaç vardır. Ayrıca oyuncuların kartlardaki resimleri anlayıp adlandırabilmeleri ve cümle kurmada zorluk çekmemeleri gerekmektedir.

Oyuncular, twinfit serisindeki oyunlardan hangisiyle çalışacaklarına karar verdikten sonra bir masanın etrafına toplanırlar. Seçtikleri oyunun kartlarını aralarındaki ilişkiye göre iki ayrı gruba ayırırlar. Oyuncuların düzeyine göre birbirleriyle ilişkili 4-6 arası kart çifti belirleyip bu kart çiftlerini dikey olarak masaya koydukları A 4 kâğıdının sağına ve soluna resimli tarafları yukarıya bakacak şekilde dizerler. Her oyuncunun elinde farklı renkte yazan bir kalem vardır. Oyunculardan biri oyunun kurallarını diğer oyunculara anlatır ve model olmak amacıyla oyuna başlar. Oyunda amaç, ilişkili kart çiftlerini bulup oklarla onları birleştirmektir.Model olan oyuncu, ilişkili olduğunu düşündüğü iki kart arasına bir çizgi çeker;eşlediği kartlar ilişkili kartlar ise bu kartları kazanır; değilse sıra bir sonraki oyuncuya geçer. İlişkili kart çiftlerini bulan oyuncular kartlardaki resimlerde gördüklerini ve bu resimler arasındaki ilişkiyi anlatırlar; ilişkili olan kartlar isim ise isimlendirip bu kartlar arasındaki ilişkiyle ilgili bir cümle kurulur; eylem ise bu eylemi içeren bir cümle kurulur. Kural gereği bir kart çiftini kazanan oyuncu bir kez daha oynamaya hak kazanır. Oyun sonunda, en çok kart çiftine sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

 

ÇİFTİNİ BUL!

Oyunun bu şekilde oynanışı hafıza oyununa benzer. Oyunun bu şekilde oynanabilmesi için oyuncuların kartlardaki resimleri anlayıp adlandırabilmeleri ve cümle kurmada zorluk çekmemeleri gerekmektedir.

Oyuncular, twinfit serisindeki oyunlardan hangisiyle çalışacaklarına karar verdikten sonra bir masanın etrafına toplanırlar. Seçtikleri oyunun kartlarını karıştırıp resimli tarafları aşağıya bakacak şekilde masaya dizerler. Oyunculardan biri oyunun kurallarını diğer oyunculara anlatır ve model olmak amacıyla oyuna başlar.Ardı ardına iki kart açarak birbiriyle ilişkili olan kart çiftini bulmaya çalışır. Açtığı kartlar birbiriyle ilişkili kartlar ise önce kartlardaki resimlerde gördüklerini daha sonra da bu resimler arasındaki ilişkiyi anlatır; açtığı kartlar isim ise isimlendirip bu kartlar arasındaki ilişkiyle ilgili bir cümle kurar; eylem ise bu eylemi içeren bir cümle kurar. Daha sonra oynama sırası bir sonraki sıradaki oyuncuya geçer; oyuncunun eline aldığı kartlar birbiriyle ilişkili kartlarsa bu kartları kazanır; değilse kartları aldığı yere koyar ve sıra diğer oyuncuya geçer. Bir kart çiftini kazanan oyuncu bir kez daha oynamaya hak kazanır. Oyun sonunda, en çok kart çiftine sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

 

SORU-CEVAP / DİYALOG OYUNU

Amaç, elimizdeki karttaki resmin anlattığı olayı veya ilişkiyi tamamlayan diğer kartı bulmaktır. Oyunun bu şekilde oynanabilmesi için oyuncuların kartlardaki resimleri anlayıp adlandırabilmeleri ve cümle kurmada zorluk çekmemeleri gerekmektedir.

Oyuncular, twinfit serisindeki oyunlardan hangisiyle çalışacaklarına karar verdikten sonra bir masanın etrafına toplanırlar. Seçtikleri oyunun kartlarını karıştırıp resimli tarafları yukarıya bakacak şekilde masaya dizerler. Oyunculardan biri oyunun kurallarını diğer oyunculara anlatır ve model olmak amacıyla oyuna başlar.Masadaki kartlar arasından birbiriyle ilişkili olan bir kart çiftini alır ve diğer oyunculardan seçtiği bir tanesine sorar: Örneğin: Oyuncunun aldığı ilişkili kartlar “dondurma” ve “güneş” kartları olsun.Soru “Dondurma neden eridi?”. Soru sorulan oyuncu “Dondurma, uzun süre güneşte kaldığı için eridi.” gibi bir cümle kurarsa ilişkili olan kart çiftini kazanır. Daha sonra oynama sırası bir sonraki sıradaki oyuncuya geçer; oyuncunun eline aldığı kartlar birbiriyle ilişkili kartlarsa bu kartları kazanır; değilse kartları aldığı yere koyar ve sıra diğer oyuncuya geçer. Bir kart çiftini kazanan oyuncuya bir kez daha oynamaya hakkı verilir. Oyun sonunda, en çok kart çiftine sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

 

SORU-CEVAP / DİYALOG OYUNUNUN HAREKETLİ OYNANIŞ BİÇİMİ

Çocukların dikkatini oyuna çekmek ve oyunu daha eğlenceli hale getirmek için oyun hareketlendirilir. Oyun küçük bir topla desteklenir. Bu sayede çocuklara konuşma sırasında sıra alması gerektiği aktif olarak öğretilir.

Oyuncular, twinfit serisindeki oyunlardan hangisiyle çalışacaklarına karar verdikten sonra sınıf içinde bir halka oluştururlar. Kartları resimli tarafları yukarıya bakacak şekilde yan yana yere dizerler. Oyunculardan biri oyunun kurallarını diğer oyunculara anlatır ve model olmak amacıyla oyuna başlar. Oyunculardan bir tanesine ismiyle seslendikten sonra elindeki topu ismini söylediği oyuncuya atar ve şöyle der: Ahmet, yerdeki kartlar arasından birbiriyle ilişkili olan bir kart çifti bul! Ahmet, oyuncunun attığı topu tuttuktan sonra yerdeki kartlar arasından dondurma ve güneş görsellerinin bulunduğu kartları alır ve arkadaşlarına gösterir. Oyuncu, Ahmet’e şu soruyu sorar: Ahmet, dondurma neden eridi? Ahmet, cevaplar: Dondurma, uzun süre güneşte kaldığı için eridi. Ahmet’in verdiği cevap doğruysa Ahmet kartları kazanır; elindeki topu diğer oyunculardan herhangi birine attıktan sonra sorusunu sorar. Ahmet’in verdiği cevap yanlışsa eğitimci doğru cevabı verir. Oyun, yerdeki ilişkili olan tüm kart çiftleri bitinceye kadar bu şekilde devam eder. Oyun sonunda, en çok kart çiftine sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

Twinfit Serisinde yer alan oyunlarımızı incelemek için: https://www.shop.dilgem.com.tr/tr/twinfit-serisi--k

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog