Çocuklu Bir Evi Temiz Tutmak

Çocuklu Bir Evi Temiz Tutmak

Evinizde küçük çocuklarınız varsa, evinizi temiz tutmanın kolay olacağını söylemek zordur, ancak yine de bunu sağlayabilmek mümkündür.

Genel olarak mutlu bir aile için, evin her gün düzenli olması çok önemli değildir. Ancak dağınık ve kirli olan bir ortam da sizi rahatsız edebilir. Etrafınızda düzensizlik olduğunda, çalışmak çok zor olabilir veya dinlenmek imkansız olabilir.


Evde dağınıklık söz konusu olduğunda ise herkesin kendi standardı vardır. Her şey anne-babalarınıza ve içinde büyüdüğünüz eve göre değişir. Anneniz düzenli bir insansa ve evi mükemmel durumda tutuyorsa, siz de kendi evinizin böyle olmasını istersiniz. Öte yandan, eğer aileniz karmaşıklık ve düzensizlik konusunda rahatsa ve evin her tarafında karışıklık varsa ileride bunun sizin için de bir sorun olmayacağını düşünebilirsiniz. Sevdikleriniz ve kendiniz için evinizde yapılacak yeterli temizliğin ne kadar olduğunu bulun.

Küçük Çocuklar ve Temiz Bir Ev İçin:

1.Düzenlilik Anlayışınızı Değiştirin
Düzenli olmak sizin için, belki de her şeyin yerinde olduğu ve her yerin temiz olduğu anlamına geliyor. Eviniz beklenmedik her durum için temiz ve hazır olabilir ta ki siz anne oluncaya kadar. Sonrasında her yerde sepet dolusu oyuncak görmeniz normaldir.

Çocuklar oynarken tüm ev bazen bir oyun odasına dönüşebilir. Bu yüzden eviniz, beklenmedik misafirler için her zaman hazır olmayabilir. Ancak arkadaşlarınız durumunuzu ve sizleri anlayacaklardır. Aslında eviniz hala temiz ve düzenli olabilir, sadece çocuklarla birlikte bu düzenlilik şimdi farklı bir anlam ve boyut kazanır.

2.Çocukları Dahil Edin
Çocuklar sizi rahatsız etmek için evde karışıklık yaratmazlar. Onların asıl yaptıkları çevrelerini araştırmaktır. Öte yandan iyi bir ebeveyn olarak, çocuklarınıza evin nasıl temiz ve düzenli tutulması gerektiğini öğretmeniz gerekir.

Oynarken oyuncaklarını dağıtmalarına izin vermek iyi bir fikir olabilir. Fakat oyun bittiğinde, oyuncakların toplanıp yerlerine konulması gerekir. Bazen çocuklar bunu kendileri yaparlar, bazen siz de onlara yardım edebilirsiniz. İki şekilde de olabilir, burada asıl amaç çocuklarınızı mümkün olduğunca toplama işine dahil etmektir. Bu şekilde, onları toplama konusunda yardımcı olurken aynı zamanda sorumluluk almayı öğretmiş olursunuz.
 

Çocuklu Bir Evi Temiz TutmakÇocuklu Bir Evi Temiz Tutmak

3.Dekorasyonu Azaltın
Eğer evinizde biblolar ve bazı süslemeleri yoğun olarak kullanıyorsanız, bazı eşyaları bir süreliğine ortadan kaldırmanız gerekebilir. Çünkü aksi halde, meraklı küçük çocukların onlardan her zaman uzak durmasını sağlamak çok daha zordur.

4.Gün İçerisinde Evi Süpürün
Süpürmek her iki ya da üç günde bir temizlik yapmaktan çok daha kolaydır. Bu yüzden düzenli ve sık süpürme yaparsanız ve evinizi günlük olarak düzenli tutmaya çalışırsanız, temizlik ve toparlama işiniz çok daha kısa sürecektir. Bu, sevdiğiniz etkinliklerin tadını çıkarmak ve sevdiklerinizle zaman geçirmek için daha fazla zaman kazanmanız demektir.

5.Yerleri Temiz Tutun
Küçük çocuklar zamanlarının çoğunu yerde oynayarak geçirdiği için yerleri temiz tutmanız önemlidir. Dahası, zemin temiz olduğu ve toplandığı zaman tüm ev daha düzenli görünür. Etkili sonuçlar için buharlı halı temizleyicisini deneyebilirsiniz.

6.Organize Olun
Evinizde dağınıklık varsa kendinizi kaos içinde hissedebilirsiniz. Evde her yerde bir şeyler vardır, farklı yerler farklı şeylerle doludur. Bu yüzden tüm evi temizlemek için kendinizde yeterli motivasyon bulamayabilirsiniz. Yerinde olmayan oyuncaklar, üzerlerine yanlışlıkla bastığınız zaman can sıkıcı olabilir. Bu nedenle, her şeyi kullandıktan sonra kendi yerine koymalısınız. Her nesne yerinde durduğunda, her kullanımdan sonra yerine konulduğunda, tekrar bulunup kullanılması daha kolaydır. Bu şekilde, eviniz de toplu ve düzenli olur.

Ayrıca, çocuklara dağınıklıklarını temizlemeyi öğretmek akıllıca bir fikirdir. Arada evin karmaşık durumda olduğu günler ve kötü göründüğü zamanlar olacaktır, ancak bu çok önemli bir şey değildir. Önemli olan, bütün ailenin sahip olduğu olumlu, düzenli bir ev ortamını sürdürmektir. Bunun için evi temiz ve düzenli tutmaya herkes dahil edilmelidir. Ayrıca bu sayede, herkes temiz ve düzenli bir evden faydalanacaktır.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/kidsinthehouse2/keeping-a-neat-house-and-happy-kids-how-is-it-possible

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog