Gebelikte Folik Asit Takviyesi ve Otizm

Gebelikte Folik Asit Takviyesi ve Otizm

 

Gebelik öncesi ve gebelik süresince folik asit ve multivitamin takviye kullanımının otizm spektrum bozukluğu üzerine etkisi nedir?

Vitaminler vücutta birçok önemli fonksiyonun gerçekleşmesinde anahtar rol oynamaktadır. Vücutta önemli fonksiyonları bulunan vitaminlerden biri de folattır. Folat B9 vitamini olarak da bilinmektedir. Folat DNA replikasyonunda ve çok sayıda enzimatik reaksiyonda substrat görev almaktadır. Folat ihtiyacının gebelikte artış gösterme nedeni fetüsün büyüme ve gelişiminde rol oynamasıdır. Folat eksikliği hem annede hem de fetüste sorunlara yol açabilmektedir. Folat eksikliği annede anemi ve periferal nöropatiye yol açabilmektedir. Fetüste görülen folat eksikliği ise konjentital sorunlarla ilişkilidir. Folat bazı sebze ve meyvelerin içeriğinde doğal olarak bulunmaktadır. Folik asit ise sentetik formudur. Ne folat ne de folik asit metabolik olarak aktiftir. Bu nedenle folik asitin aktif formunun tercih edilmesi önemlidir. Gebelik öncesi ve gebelik sırasında folik asit takviyesinin nöral tüp defektini önlediği bilinmektedir.

JAMA Psychiatry’de yer alan bir araştırma maternal folik asit ve multivitamin kullanımının otizm spektrum bozukluğu üzerine etkisini incelemiştir. Araştırma 45300 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları gebelik öncesi ve gebelik sırasında folik asit ve multivitamin kullanan annelerin çocuklarında otizm spektrum bozukluğunun daha az görüldüğünü bildirmiştir. Gebelik önce ve gebelik sırasında beslenme hem anne hem de fetüs sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle hem beslenme programı hem de vitamin gibi takviyeler konusunda bir uzmandan destek alınmalıdır. Herkesin gereksinimi birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

Referanslar
* Pitkin RM. Folate and neural tube defects. Am J Clin Nutr. 2007;85:285S–288S. 
* Greenberg, J. A., Bell, S. J., Guan, Y., & Yu, Y. H. (2011). Folic Acid supplementation and pregnancy: more than just neural tube defect prevention. Reviews in obstetrics & gynecology, 4(2), 52–59.
*Levine, S. Z., Kodesh, A., Viktorin, A., Smith, L., Uher, R., Reichenberg, A., & Sandin, S. (2018). Association of Maternal Use of Folic Acid and Multivitamin Supplements in the Periods Before and During Pregnancy With the Risk of Autism Spectrum Disorder in Offspring. JAMA psychiatry, 75(2), 176–184.


 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog